Parkiet, podłogi drewniane, gdańsk

Cyklinowanie podłóg drewnianych

Każda drewniana podłoga, aby zachowała estetyczny wygląd, wymaga stosowania odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Niezwykle ważne jest regularne cyklinowanie. Szlifowanie parkietu z pomocą specjalnej maszyny ma na celu zdarcie starej, wierzchniej warstwy drewna zniszczonej ciągłą eksploatacją.

 

Cyklinowanie pozwala na uzyskanie gładkiej, równej i świeżej warstwy drewna, która zostaje odpowiednio wypolerowana. Niekiedy, zwłaszcza po dłuższym okresie użytkowania, cyklinowanie wiąże się też z procesem szpachlowania, czyli wypełniania szczelin między klepkami mieszaniną żywic i pyłu drzewnego.

 

Po zabiegu cyklinowania podłoga poddawana jest lakierowaniu, bejcowaniu bądź olejowaniu. Każda z tych technik zabezpieczania powierzchni zapewnia ochronę podłogi przed oddziaływaniem szkodliwych czynników zewnętrznych oraz przetarciami.

 

Proces cyklinowania należy powtarzać tak często, jak jest to konieczne. Nie ma żadnych ustalonych przedziałów czasowych, określających przerwy między poszczególnymi cyklinowaniami. Łatwo można zaobserwować kiedy parkiet staje się podniszczony, porysowany czy matowy. Warto interweniować, gdy tylko zauważymy powolne zdzieranie warstwy ochronnej, wówczas zabieg cyklinowania przynosi najlepsze efekty i jest najskuteczniejszy. Powtarzanie takich działań jest uzależnione od wielu czynników, takich jak warunki otoczenia, intensywność eksploatacji, itp.